szybki kontakt
tel. +48 85 745 05 01

O szpitalu

Nasz Szpital

SONY DSC

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku jest największym na Podlasiu ośrodkiem diagnostyczno – leczniczym dla dzieci i młodzieży. Realizuje wielospecjalistyczne świadczenia medyczne w systemie opieki stacjonarnej i ambulatoryjnej.

DSC_4505 Szpital rozpoczął działalność w 1988r. jest nowoczesnym, pełnoprofilowym ośrodkiem diagnostyczno-leczniczym dla dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 18 lat.  W 15 klinikach i oddziałach hospitalizowanych jest rocznie prawie 20 tys. osób a w 35 poradniach specjalistycznych leczy się prawie 140 tys. pacjentów. W Szpitalu zatrudniona jest wysokospecjalistyczna kadra lekarska i pielęgniarska: 224 lekarzy, z czego 170 to lekarze specjaliści w tym 29 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 381 pielęgniarek, z których 240 posiada specjalizacje.

DSC_4502

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny, jako jedyny w województwie podlaskim posiada Klinikę Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz znakomicie wyposażoną Klinikę Rehabilitacji Dziecięcej oraz Stację Dializ dla dzieci. Jako jedyny szpital w mieście posiada Klinikę Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej oraz Klinikę Chirurgii Dziecięcej. Również klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii jest jedyna w regionie, która prowadzi leczenie dzieci niskorosłych z wykorzystaniem hormonu wzrostu i rekombinowanego insulinopodobnego czynnika wzrostu.

Na wyróżnienie zasługuje Poradnia Stomatologii Dziecięcej z Gabinetem Stomatologicznym, która jako jedna z niewielu w regionie świadczy usługi w znieczuleniu ogólnym dla dzieci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
W latach 2008-2011 w Klinice Okulistyki z Ośrodkiem Leczenia Zeza zrealizowano projekt Widok na przyszłość, w ramach którego zakupiono sprzęt medyczny nowej generacji umożliwiający wczesne wykrywanie i leczenie chorób u dzieci, w tym m.in. najnowocześniejszy aparat do leczenia zaćmy. Projekt zdobył II miejsce w konkursie Liderzy OSOZ 2009 w kategorii działalność na rzecz pacjenta.

W szpitalu prowadzone są szkoły edukacji: diabetologicznej, alergologicznej, pulmonologicznej, zdrowego żywienia i inne. Na terenie Uniwersyteckiego dziecięcego Szpitala Klinicznego działa szkoła, która zapewnia kontynuacje nauki w czasie hospitalizacji dzieci.

Do dyspozycji małych pacjentów jest również biblioteka szpitalna z bardzo bogatym księgozbiorem. W procesie leczenia pomagają wolontariusze z fundacji i stowarzyszeń, którzy organizują czas wolny i umilają pobyt w szpitalu.
Sale chorych i wszystkie pomieszczenia klinik są kolorowe i przyjazne, a także dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku.

Szpital od 1997 roku należy do Krajowej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie. Stale uczestniczy w rankingach, konkursach, programach prozdrowotnych i posiada szereg sukcesów w tym zakresie, m.in. rokrocznie plasuje się w czołówce najlepszych szpitali publicznych w Ogólnopolskich Rankingach Szpitali dziennika Rzeczpospolita-Bezpieczny Szpital. W 2013 roku w Rankingu Najlepszych Szpitali „Rzeczpospolitej” znalazł się w „złotej setce” najlepszych szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych jednocześnie był trzeci w kraju wśród szpitali dziecięcych, uzyskując wysoką punktację w obszarze „Opieka medyczna”.
Uwzględniając ocenę w dziedzinie zarządzania i ekonomii szpital może poszczycić się przynależnością do elitarnego klubu Gazele Biznesu – grona najdynamiczniej rozwijających się firm.

Informacje o szpitalu (5.01.2018):

15 klinik i oddziałów
Centrum Urazowe dla Dzieci
Szpitalny Oddział Ratunkowy
25 poradni specjalistycznych
11 zakładów i pracowni diagnostycznych
366 łóżek plus 6 stanowisk do dializoterapii
257 lekarzy w tym 179 specjalistów i 62 rezydentów
39 profesorów i doktorów habilitowanych
424 pielęgniarek w tym 292 specjalistów
ok. 20 tys. hospitalizowanych pacjentów rocznie
ok. 120 tys. pacjentów leczonych rocznie w poradniach specjalistycznych

NOWE ZASADY OBOWIĄZUJĄCE PACJENTÓW W UDSK W ZWIĄZKU Z COVID-19KLIKNIJ ABY SIĘ ZAPOZNAĆ