plg Katarzyna Gryko – Pracownia Audiologiczna przy Poradniach Przyklinicznych
Konsultacje w Poradniach są udzielane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (nieodpłatnie) na podstawie skierowania z Oddziałów Szpitalnych, Poradni Specjalistycznych i Lekarzy Rodzinnych.
W dniu pierwszej wizyty pacjent/opiekun zobowiązany jest do wcześniejszego zarejestrowania się i założenie karty w Rejestracji Poradni (niski parter, wejście od ul. Żelaznej). Kolejne wizyty w ustalonych terminach nie wymagają zgłoszenia się do Rejestracji Poradni.
W dniu wizyty pacjent zgłasza się bezpośrednio do Poradni o ustalonej godzinie. Ponadto, pacjenci/opiekunowie proszeni są o dostarczenie wcześniejszej dokumentacji medycznej wraz z kserokopią oraz aktualnych wyników badań W/w dokumenty należy zabrać na umówiona wizytę/ hospitalizację i przekazać lekarzowi.
rejestracja pacjentów od poniedziałku do piątku w godz. 07.30 - 15.00
UZGADNIANIE TERMINÓW LECZENIA OPERACYJNEGO
Pacjent posiadający skierowanie do Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej wystawione przez otolaryngologa/otolaryngologa dziecięcego, może uzgodnić termin zabiegu operacyjnego telefonicznie pod numerem telefonu 85 7-450-523 w godz. 9.00-14.00 w dni robocze, oprócz piątków. Wskazane jest jednak, aby pacjent skierowany do leczenia operacyjnego był, przed ustaleniem terminu zabiegu, zbadany przez lekarza Kliniki.
W tym celu: należy zgłosić się z dzieckiem i posiadanym skierowaniem w dni powszednie w godzinach 11.00-13.00 do Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej, III piętro, pok. 1316. Po badaniu zostanie ustalony termin przyjęcia
Jeśli dziecko zostanie zapisane telefonicznie, należy w terminie 14 dni dostarczyć skierowanie osobiście lub przesłać go listem poleconym na adres Kliniki. W przeciwnym razie pacjent zostanie usunięty z listy oczekujących.
Adres: Klinika Otolaryngologii Dziecięcej ul. Waszyngtona 17 15-274 Białystok
Rejestracja do zabiegu operacyjnego: mgr Aneta Sadowska tel. +48 85 7-450-523 od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-14.00
PRZYJĘCIE DO KLINIKI OTOLARYNGOLOGII DZIECIĘCEJ
Niezbędna dokumentacja
Książeczka zdrowia dziecka z wpisem o dokonanych szczepieniach lub zaświadczenie o szczepieniach.
Informacja o schorzeniach ogólnoustrojowych: kardiologicznych, neurologicznych, alergologicznych, endokrynologicznych, chorobach układu oddechowego, układu moczowego; w przypadku, gdy u dziecka rozpoznane są określone dolegliwości (np. szmer nad sercem) rodzic powinien dostarczyć dokumentację medyczną na ten temat, ewentualnie zaświadczenie od lekarza leczącego.
Informacja o przyjmowanych lekach.
Przyjęcie na oddział
W wyznaczonym terminie należy zgłosić się ok. godz. 9.00 do Izby Przyjęć – dziecko powinno być na czczo (bez jedzenia i picia), wskazane jest dostarczenie próbki moczu do badania.
Dziecko do zabiegu operacyjnego powinno być zdrowe, nie może mieć kontaktu z chorobami zakaźnymi – odstęp minimum 3 tygodnie.
W przypadku choroby lub innych przeszkód należy skontaktować się z Kliniką – te. 85 7-450-523.
Między zabiegiem a szczepieniami zgodnymi z kalendarzem szczepień należy zachować odstęp:
p/gruźlicy i polio – 6 tygodni,
p/WZW, śwince, różyczce, odrze – 3 tygodnie,
p/Di-Per-Te – 3 dni.
Dziecko powinno posiadać przybory toaletowe, kapcie, może posiadać własną piżamę.
Nie może mieć biżuterii oraz pomalowanych paznokci.
Rzeczy zabierane do szpitala należy ograniczyć do niezbędnego minimum.
POBYT W KLINICE
Pobyt dziecka w szpitalu jest dużym przeżyciem dla całej rodziny. U większości hospitalizowanych dzieci jest on krótki (48-72 godz.). Po zabiegach: usunięcia migdałka gardłowego, przycięciu migdałków podniebiennych, założeniu drenażu wentylacyjnego, dziecko następnego dnia po zabiegu w godzinach rannych opuszcza Klinikę.
Chcemy, aby pobyt w naszej Klinice służył zdrowiu dziecka i był jak najmniej stresujący i niepowikłany. Możemy to osiągnąć dzięki Państwa pomocy i ścisłej współpracy z personelem Kliniki.
W Klinice jest mało miejsca, a przebywa w nim jednocześnie wiele chorych dzieci i aby zapewnić im bezpieczeństwo i prawidłową opiekę medyczną konieczne jest przestrzeganie sprawdzonych zasad postępowania.
Odwiedziny u dzieci chodzących powinny się odbywać w jadalni. Przebywanie rodziców na salach może być krępujące dla pozostałych dzieci. Przy dziecku leżącym może przybywać tylko jedno z rodziców. Obowiązuje zakaz siadania na łóżkach.
Odwiedzając pacjenta nie należy przyprowadzać ze sobą innych dzieci, by nie narażać ich na kontakt a chorymi przebywającymi w Klinice.
W przypadku istnienia warunków lokalowych w sali, w której przebywa chory, dopuszcza się pobyt rodzica/opiekuna w dodatkowym łóżku – płatnym. Opłata rekompensująca koszty pobytu rodzica lub opiekuna pacjenta na oddziale szpitalnym wynosi 16 zł za dobę.
W przypadku dzieci ciężko chorych, źle adoptujących się do warunków szpitalnych lub w innych uzasadnionych sytuacjach, warunki przebywania rodziców w oddziale mogą być uzgodnione z Kierownikiem Kliniki lub w razie jego nieobecności z lekarzem dyżurnym.
Informacji o stanie zdrowia dziecka udziela lekarz leczący lub dyżurny, a w przypadku wątpliwości Kierownik Kliniki.
Przynoszenie, pozostawianie i podawanie dzieciom jakichkolwiek produktów spożywczych, oraz napojów musi być uzgodnione z pielęgniarką lub lekarzem. Nie wolno pozostawiać leków!
Prosimy rodziców o opuszczanie sal chorych na czas obchodu lekarskiego.
Dzieci mogą opuszczać teren Kliniki jedynie za zgodą pielęgniarki i tylko z opiekunem. Mogą przebywać w znanym miejscu na terenie Szpitala, pod opieką opiekuna. Samowolne opuszczanie szpitala jest zabronione.
W Klinice jest bezpłatny i nieograniczony dostęp do telefonu na karty – „Telefon do Mamy”.
Pracownicy Kliniki nie ponoszą odpowiedzialności za sprzęt pozostawiony dzieciom, np.: telefony komórkowe, komputery, tablety itp.
BADANIA SŁUCHU NOWORODKÓW
Informacja dla rodziców dzieci skierowanych na badanie słuchu z powodu nieprawidłowego wyniku badania przesiewowego:
Na badanie proszę zgłaszać się do Pracowni Audiologicznej przy Klinice Otolaryngologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku, ul. Waszyngtona 17, III piętro, pok. 1317, 85 7‑450-503.
Należy mieć ze sobą:
skierowanie do Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej (skierowanie do Poradni Laryngologicznej lub Pracowni Audiologicznej nie będzie respektowane)
książeczkę zdrowia dziecka
kserokopię karty informacyjnej z oddziału noworodkowego
kartę przesiewowego badania słuchu (niebieska)
W dzień poprzedzający wizytę należy potwierdzić obecność dziecka na badaniu (pon.‑pt. w godzinach 1200– 1400). W razie braku możliwości zgłoszenia się na badanie w wyznaczonym terminie (np. choroba dziecka) konieczne(!) jest wcześniejsze powiadomienie telefoniczne.
Badanie wykonuje się wyłącznie w czasie snu dziecka.
Prosimy o pozostawianie wierzchnich ubrań w szatni. W Klinice obowiązuje zmiana obuwia.
Badanie ABR w śnie fizjologicznym – informacja dla rodziców
Proszę zgłosić się w wyznaczonym dniu na Izbę Przyjęć Szpitala ok. godz. 19.00‑19.30. Badanie zostanie przeprowadzone w dniu następnym.
Dziecko na badanie zgłasza się zdrowe.
Proszę wziąć ze sobą:
skierowanie na badanie (do szpitala),
dokumentację medyczną (ksero kart informacyjnych),
książeczkę zdrowia dziecka.
Wykonanie badania możliwe jest jedynie podczas głębokiego snu dziecka, dlatego tak ważne jest prawidłowe przygotowanie pacjenta:
dziecko należy wybudzić nad ranem; godzina wybudzenia zależna jest od rytmu snu i zostanie podana przez personel Kliniki,
proszę nie pozwolić dziecku zasnąć do godz. 8.00 (godzina rozpoczęcia badania), ponieważ nawet kilkuminutowa drzemka spowoduje, że dziecko powtórnie nie zaśnie, co uniemożliwi wykonanie badania.
Na 1-2 dni przed planowanym badaniem należy telefonicznie potwierdzić swoje przybycie.
W przypadku braku możliwości zgłoszenia się w wyznaczonym terminie (np. choroba dziecka) należy koniecznie powiadomić nas telefonicznie.
Kontakt z Pracownią: od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 13.30 tel. 85 7-450-503 lub 85 7-450-840
Działalność diagnostyczno-lecznicza:
Klinika zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zachowawczym i operacyjnym schorzeń nosa, uszu, gardła i krtani u dzieci od 0 do 18 roku życia.
Działalność kliniczna:
diagnostyka i leczenie schorzeń narządu słuchu i narządu równowagi,
leczenie operacyjne schorzeń ucha środkowego,
badania przesiewowe słuchu u noworodków, w ramach ogólnopolskiego programu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
protezowanie słuchu u dzieci
diagnostyka i leczenie wrodzonych i nabytych wad górnych dróg oddechowych,
diagnostyka i leczenie schorzeń nosa i zatok przynosowych łącznie z chirurgią endoskopową,
leczenie przerostu układu limfatycznego gardła,
leczenie operacyjne schorzeń ślinianek i nerwu VII,
diagnostyka i leczenie łagodnych i złośliwych guzów w obrębie głowy i szyi, chirurgia laserowa w zakresie ORL,
diagnostyka i leczenie nagłych przypadków: urazy w zakresie głowy i szyi, ciała obce dróg oddechowych i przełyku,
E-PORTAL - Dostęp do dokumentacji medycznej Twojej i Twojego dziecka!
Poprzez e-portal – masz bieżący dostęp do systemu zsynchronizowanego z systemem szpitalnym, a co za tym idzie – do dokumentacji medycznej Twojej i Twojego dziecka! Dzięki logowaniu do Konta Pacjenta możesz w każdej chwili:
przeczytać treść konsultacji lekarskich;
pobrać dokumentację medyczną z leczenia w Poradni/Oddziale do celów ubezpieczeniowych;
sprawdzić wyniki badań wykonanych w naszym szpitalu;
przypomnieć sobie zalecenia lekarskie;
zobaczyć treść wystawionej recepty, kod dostępu otrzymasz SMS-em z Internetowego Konta Pacjenta.
Korzystając z e-portalu możesz stale kontrolować przebieg wizyt Twojego dziecka w naszej placówce, przekazać lekarzowi rodzinnemu oraz wydrukować całość dokumentacji medycznej z ostatnich wizyt w szpitalu lub poradni specjalistycznych, bez potrzeby wychodzenia z domu!
Wejście do e-portalu przez stronę https://rejestracja.udsk.pl/eportal/, loginem jest PESEL dziecka, a hasło możesz otrzymać w rejestracji lub zalogować się przez Profil Zaufany.
Twoja dokumentacja medyczna w zasięgu ręki!
W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym funkcjonuje POZ „PORADNIA RODZINNA”, która opieką obejmuje zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Jeśli chcesz zostać naszym pacjentem, a korzystasz z usług innego świadczeniodawcy, wystarczy zgłosić się do naszej placówki.
Wszelkie formalności związane z przejściem do „PORADNI RODZINNEJ” POZ w UDSK, po wypełnieniu i złożeniu deklaracji wyboru „PORADNI RODZINNEJ” załatwiane są przez nas. Więcej informacji pod numerem tel: